Mākslas festivāls “Cēsis 2012” piedāvā 33 notikumus

Mākslas festivāls “Cēsis 2012” tiks atklāts 27. jūlijā un nepilnu četru nedēļu laikā piedāvās interesentiem apmeklēt četras izstādes, divas perfomances, astoņus koncertus, trīs labākos Nacionālā teātra iestudējumus un vienu Dirty Deal Teatro izrādi pusaudžiem, Valentīnas Freimanes veidoto itāļu kino klasikas programmu, kurā iekļautas 12 izcilas filmas, starpnozaru diskusiju “Eksperiments un izcilība” un noslēgumā – Latvijas Nacionālās operas izrādi “Seviljas bārddzinis”, ko režisors Aiks Karapetjans un radošā grupa iestudēs īpaši Cēsu pils parkā.

“Festivāla norises datumi sakrīt ar Londonas Olimpisko spēļu laiku. Un līdzīgi, kā droši vien tradicionāli teiks Londonas Olimpisko spēļu noslēguma ceremonijā, ka „šīs bija vislabākās spēles”, arī man gribas teikt, ka šī gada Festivāla programma ir izdevusies visblīvākā un, šobrīd pat liekas, ka vislabākā,” uzskata Festivāla direktors Juris Žagars un aicina visus mākslas un kultūras interesentus uz Cēsīm.

No 27. jūlija līdz 19. augustam Cēsīs būs skatāmas Festivāla vizuālās mākslas programmas četras izstādes. Festivāla centrālā izstāde “Eksperiments un izcilība” (kuratore Daiga Rudzāte) tradicionāli notiks 19. gadsimtā celtajā alus brūzī. Arī šogad tajā piedalīsies virkne Latvijas mākslinieku: Kristaps Ģelzis & Ģirts Bišs, Andris Eglītis, Krišs Salmanis, Harijs Brants, Inta Ruka, Sarmīte Māliņa, Atis Ieviņš & Andris Grīnbergs, radošā apvienība “Orbīta” un Indriķis Ģelzis, savukārt brūža pagalmā būs skatāms lietuviešu Audra Buča un Valda Ozarinska lielformāta vides objekts Black Pillow jeb “Melnais spilvens” (kurators Kestutis Kuizins / Lietuva). Izstādes dalībnieku kopums mērķtiecīgi veidots tā, lai reprezentētu visdažādākās paaudzes un izteiksmes veidus. Lielākā daļa no apskatāmajiem darbiem radīti īpaši šim projektam, taču vienlaikus izstāde arī reprezentē mākslas darbus, kuri tiek uzskatīti par nozīmīgu Latvijas mākslas vēstures sastāvdaļu.

Cēsu izstāžu namā būs iekārota ekspozīcija, kas veltīta latviešu glezniecības klasiķa Rūdolfa Piņņa 110 gadu jubilejai, piedāvājot skatītājiem unikālu iespēju baudīt latviešu glezniecības ikonas darbus no privātkolekcionāru, kā arī Rūdolfa Piņņa ģimenes privātajiem krājumiem. Izstādes kuratore ir Sniedze Kāle.

Savukārt Cēsu pils klēts telpās notiks divas skates. Parīzē dzīvojošā horvātu izcelsmes mākslinieka Braco Dimitrijeviča personālizstāde “Kuģošana pēcvesturē” (Sailing to Post-History) un lielformāta fotoinstalācijas no sērijas “Ikdienas garāmgājējs” (Casual Passer-By) iepazīstinās ar unikālu Eiropas laikmetīgās mākslas personību. Braco Dimitrijevičs tiek uzskatīts par vienu no konceptuālās mākslas aizsācējiem, viņa darbi ir eksponēti pasaules ievērojamākajos muzejos un mākslas galerijās, personālizstādes organizētas Teita galerijā Londonā, Bernes Kunsthallē, Ludviga muzejā Ķelnē u. c. Izstādes kuratore ir Astrīda Rogule.

Cēsu pils klētī būs skatāma arī foto projekciju izstāde “Mūza”, kuras galvenā varone ir latviešu izcelsmes astoņdesmito gadu amerikāņu supermodele Dovanna (Anna Pagovska). Viņa bijusi mūza pasaulslaveniem fotogrāfiem – Robertam Meipltorpam, Ričardam Avedonam, Džozefam Astoram, Mario Testīno un Kevinam Higinsam. 27. un 28. jūlijā izstādē būs apskatāma arī tēmai veltīta video instalācija, ko radījis multimākslinieks Artis Dzērve.

            Festivala devīzi ”Eksperiments un Izcilība” mūzikas programmā visspilgtāk iemiesos divi galvenie koncerti – klasiskās mūzikas koncerts “Romantiskas simfoniskās gleznas” un mūsdienu mūzikas koncerts ”Eksperiments un izcilība. Šnē un domubiedri”. 28. jūlijā koncertā “Romantiskas simfoniskās gleznas” maestro Ģintars Rinkēvičs un Liepājas simfoniskais orķestris piedāvās izcilu romantiskās mūzikas programmu. Tajā iekļauta Sergeja Rahmaņinova jaunībā radītā Pirmā simfonija, lietuviešu ģēnija Mikaloja Čurļoņa simfoniskā poēma “Mežā” un Edvarda Grīga skaistais Klavierkoncerts, kura solo partiju atskaņos mūsu izcilais pianists Vestards Šimkus. Savukārt 3. augustā koncertā “Eksperiments un izcilība. Šnē un domubiedri” muzicēs kamerorķestris Sinfonietta Rīga un jauniešu koris “Kamēr…” diriģenta Normunda Šnē vadībā. Šī koncerta lielākā intriga būs lielformāta vokālinstrumentāla opusa pirmatskaņojums. Skaņdarbu, kam dots nosaukums “„Mākoņu vērošana”, Festivāls pirms diviem gadiem pasūtīja jaunajai lietuviešu komponistei Justei Janulītei. Koncertā vēl skanēs pasaulslavenā somu mūsdienu komponista Magnusa Lindberga Vijolkoncerts, kurā ārkārtīgi virtuozo un sarežģīto vijoles solo partiju izpildīs temperamentīgā latviešu vijolniece Eva Bindere. Mūsdienu mūzikas sadaļu koncerta programmā līdzsvaros Riharda Vāgnera briljantā “„Zīgfrīda idille”.

Festivāla programmu bagātinās arī plaša, interesanta un ļoti daudzpusīga kamermūzikas programma.

Festivāla teātra programmas pamats ir Latvijas Nacionālā teātra pēdējo divu gadu trīs labākās izrādes – “Lūgšana resnajai tantei”, kas ieguvusi „Spēlmaņu nakts” balvu kā labākā 2010./2011. gada sezonas dramatiskā teātra izrāde un Pēteris Krilovs kā labākais 2010./2011. gada sezonas režisors; Nikolaja Gogoļa ”Mirušās dvēseles”, kas ieguvusi „Spēlmaņu nakts” balvu kā labākā 2009./2010. gada sezonas dramatiskā teātra izrāde. Iestudējums ir pēdējās desmitgades slavenākā krievu režisora Kirila Serebreņņikova veiksmīgā debija latviešu teātrī. Trešā izrāde būs šīs sezonas Nacionālā teātra jauniestudējums – Tenesija Viljamsa “Pērnvasar negaidot”, kas jau ieguvusi divas 2011./2012. gada sezonas “Spēlmaņu nakts” nominācijas.

“Festivāla programma ir grandioza un ikviena mākslas baudītāja uzmanības vērta. Iesaku klausīties Vestarda Šimkus un Liepājas simfoniskā orķestra Ģintara Rinkēviča vadībā izpildīto koncertu “Romantiskās simfoniskās gleznas”. Neaizmirstamu baudījumu sniegs arī trīs Latvijas Nacionālā teātra izrādes “Lūgšana resnajai tantei”, “Mirušās dvēseles” un “Pērnvasar negaidot”. Tomēr šogad īpaši vēlētos izcelt “Seviljas bārddzini”, kur skatuves dekorācijas lomu pildīs Cēsu pils senie mūri. Cēsu mākslas festivāls ir viens no nozīmīgākajiem kultūras notikumiem sezonā, kas pelna īpašu attieksmi un uzmanību,” uzskata LMT prezidents Juris Binde.

Jāpiebilts, ka Festivāls un tā ģenerālsponsors LMT šogad pirmo reizi piedāvā saviem klientiem pirmajiem uzzināt jaunumus un interesantus faktus par notikumiem festivālā, saņemot īsziņas savā mobilajā telefonā. Šim bezmaksas pakalpojumam var pieteikties, nosūtot īsziņu CMF uz kodu 1668. Tāpat arī skatītājiem piedāvājam iespēju balsot par sev tīkamāko festivāla notikumu, apmeklējot mobilo lapu m.lmt.lv

Festivāls noslēgsies 18. augustā ar Džoakīno Rosīni operas “Seviljas bārddzinis” īpaši Cēsu pilsdrupu estrādei pielāgotu Latvijas Nacionālās operas iestudējumu Aika Karapetjana režijā. Jāatgādina, ka “Seviljas bārdzinis” saņēma Lielo mūzikas balvu 2011, skatītāju balsojumā ieguva “Latvijas Gāzes” Gada balvu operai kā sezonas labākais iestudējums, savukārt LTV1 skatītāju balsojumā izrāde kļuva par raidījuma “100g kultūras” gada balvas “Kilograms kultūras” pirmā ceturkšņa uzvarētāju nominācijā “Teātris”. Figaro un viņa komandu Cēsīs pie pults vadīs Latvijas Nacionālās operas galvenais diriģents Modests Pitrens. Titullomā redzēsim vīrišķīgi šarmanto solistu Jāni Apeini. Izrāde solās būt par cienīgu un jautru Festivāla izskaņu. Šīs operas izrādes jauniestudējuma patrons ir LMT.

Jau no Festivāla pirmsākumiem Cēsu mākslas festivāla patrons ir SEB Banka, kas arī šogad Festivāla apmeklētājiem sagādās patīkamus pārsteigumus, piedāvājot Cēsīs apmeklēt arī SEB Mākslas telpu. “Vērojot gatavošanās procesu, atkal nācās secināt – pārsteiguma momenti neizpaliks arī šogad. Mūs gaida trīs krāsainas un pārsteidzošas nedēļas un satikšanās Cēsīs. Paldies Festivāla komandai, kas ļauj arī SEB bankas komandai būt daļai no radošās programmas veidotājiem. Mums tā ir iespēja paplašināt savu redzesloku. Turpinot tradīciju, šogad SEB Mākslas telpa “Paplašinātā realitāte” pilnībā piederēs Cēsu Mākslas skolas audzēkņiem, kuri to iekārtos pārsteidzošā veidā. SEB Mākslas telpā mijiedarbību piedzīvos līdz šim nepieredzētas mākslas un tehnoloģiju kombinācijas,” stāsta SEB bankas valdes priekšsēdētājs Ainārs Ozols.

Valsts finansējumu Festivālam šogad piešķīrusi Kultūras ministrija un Valsts Kultūrkapitāla fonds. Ilggadējie Festivāla oficiālie atbalstītāji ir SIA “Latvijas Mobilais Telefons”, kurš šogad pirmo reizi ieņems godpilno ģenerālsponsora pakāpi, kā arī SIA Alfor. Festivāls ir sadarbības projekts ar Cēsu pilsētas pašvaldību – Festivāls no pilsētas saņem gan finansiālu, gan dažādu cita veida atbalstu. Šogad Festivālā iekļauti arī projekti, kuri tiek finansēti ar ES programmas “Kultūra 2007–2013” atbalstu.

“Festivāls ir unikāls notikums gan Latvijas, gan Vidzemes reģiona, gan pašas pilsētas mērogā. Festivālā mākslas baudīšanai ir piešķirta cita dimensija. Tas ir kaut kas ārpus ierastā steidzīgā laika rituma, ārpus ierastajiem standartiem un rāmjiem, tam piemīt netverams vienreizīgums un neatkārtojamība,” uzskata SIA Alfor valdes priekšsēdētājs Jānis Zuzāns.

Mākslas festivāla “Cēsis 2012”

Mūzikas programma

Vizuālās mākslas programma

Teātra programma

Kino programma

                Biļetes uz Festivāla notikumiem iespējams iegādāties visās “Biļešu paradīzes” kasēs, Cēsu Kultūras un informācijas centrā un Festivāla laikā arī pasākumu norises vietās. Biļetes pērkot ar SEB Bankas maksājumu karti, tiek piemērota 10% atlaide. Pensionāriem, skolēniem un studentiem uz visiem Festivāla notikumiem biļetes iespējams iegādāties ar 50% atlaidi!

Atstāj savu komentāru

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s